Chraňte pejska před zimou

9. ledna 2011 v 15:33 | Kačíík
Staráte se o psa během chladných měsíců dostatečně? Věřte, že i naši čtyřnozí miláčkové vnímají zimu a mnohdy velmi intenzivně.
Nosíme teplé oblečení, dopujeme se vitamíny a výživovými doplňky, abychom se chránili před různými nemocemi a cítili se příjemně. Na chladné počasí však musíme připravit i naše čtyřnohé miláčky. Nezapomínejte, že jejich zdravotní stav závisí v první řadě na vás.

Hlavně tuky a sacharidy
Zdraví psů během zimních měsíců závisí ve velké míře na kvalitě stravy, jež jim předkládáte. Krmivo podávané v zimě by mělo být výživnější než "letní" strava (platí zejména u klasického, doma připravovaného krmiva). Obsahovat musí hlavně větší množství bílkovin, tuků a sacharidů, které zvíře "vyzbrojí" na nepříznivé počasí. To platí hlavně pro zvířata chovaná ve venkovním prostředí. Výživové látky obsažené v granulovaném krmivuobvykle psům stačí a není bezpodmínečně nutné je doplňovat další stravou. Ovšem hlídejte si, jestli pes po určité značce granulí opravdu prospívá (nehubne, má adekvátní množství výkalů - stolice není příliš řídká, kůže a srst je v dobrém stavu bez lupů, pes má energii dovádět apod.) Starším zvířatům je někdy vhodné podávat výživové doplňky (např. kloubní výživa). Energeticky bohatá strava je obzvlášť důležitá pro menší a krátkosrstá plemena, která v zimě vydávají víc energie na zahřátí organismu. Důležitý je i způsob krmení - před jednorázovou porcí upřednostněte spíš vícero menších dávek.
Pozor: Pokud se rozhodnete přihodit psovi nějakou dobrotu z vánočního stolu, řiďte se heslem - všeho s mírou. Větší nekontrolované dávky lidských pochutin mohou psům způsobit žaludeční problémy. Škodu mohou napáchat i rybí kosti, které se dokážou - stejně jako lidem - zapíchnout v krku.

Nechte ho vyběhat
Dobře krmenému psovi nehrozí z hlediska zdravotních rizik onemocnění v důsledku zimy (samozřejmě, má-li dobře zateplenou boudu), ale spíš kvůli přechodu z teplého do studeného prostředí, zvíře by se mělo nejdřív aklimatizovat. Pocit tepla, které ztrácí při pobytu venku, musí nahradit fyzickou aktivitou. "Dbejte, aby se psík při procházce ihned proběhnul. V opačném případě mu hrozí prochladnutí. Zvíře venčete alespoň třikrát denně. Minimálně dvakrát po půl hodině, jedna procházka by měla být delší - od jedné do tří hodin", říká MVDr. Iveta Matúšková ze slovenské veterinární polikliniky AMIS. Jestliže vlastníte pejska krátkosrstého plemene, který je citlivý na studené počasí, klidně mu dejte obleček. Mezi běžnými majiteli psů, ale i mezi odborníky jsou zastánci i odpůrci jejich používání. Pro vás je ale nejdůležitější to, jestli se pes cítí pohodlně. Jestli se třese zimou a trpí, neváhejte oblečky použít. V případě špatného počasí může posloužit i pláštěnka.Po procházce psa co nejdřív vysvlečte a osušte. Nenechávejte ho ležet na studené dlažbě, to platí zejména u malých krátkosrstých plemen, mohou si totiž způsobit zánět močového měchýře. To by se takovému novofundlanďanovi stalo jen těžko… Zvířeti v zimě nezapomeňte ošetřovat tlapky, posypová sůl je štípe a vysušuje jejich povrch. Po každé procházce tlapky opláchněte a ošetřete vhodným přípravkem (stačí obyčejná vazelína - k dostání v lékárně). Psům můžete pořídit také speciální botičky.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama